Fleksibel RETUR og GRATIS BYTTE v/ 799,- (gælder ved salg til privatpersoner)

Hvis du fortryder dit køb på NORDIC-RAINWEAR, kan du enten sende varen retur og få dine penge tilbage (du skal selv betale returportoen) - eller du kan gøre brug af vores bytteservice, som er GRATIS ved køb over kr. 799.
Fortrydelses- og returretten er som udgangspunkt 14+14 dage, men kan forlænges op til 60+14 dage.
Gratis ombytning skal ske inden for 14 dage og gælder kun i Danmark. Læs mere nedenstående ...

Hvis du fortryder dit køb og ønsker pengene tilbage

Du har iflg. loven ret til at fortryde dit køb, når du handler i en webshop. Loven giver dig 14 dage til at fortryde, og herefter 14 dage til at sende varen retur. Disse regler gælder som udgangspunkt også på NORDIC-RAINWEAR. Fortryder du dit køb, skal du derfor varsle os senest 14 dage efter du har modtaget varen, hvilket du gør ved at skrive til support@nordic-rainwear.com. Husk at oplyse fakturanummer!

Fortrydelsesfristen gælder fra den dag, du modtager varen på den ønskede leveringsadresse eller afhenter varen i en pakkeshop. Liggetiden i pakkeshoppen må højst være 7 dage.

Varen betragtes som returneret, når den er modtaget på nedenstående returadresse.

Vær opmærksom på, at du har ansvaret for returvaren, og HUSK at vedlægge en returseddel i pakken, så vi kan identificere ordren, når den kommer retur. Du kan hente en returseddel her, eller få den tilsendt pr. mail, hvis du køber en NEM-returlabel via os >>>

 

Fleksibel eller forlænget fortrydelse / bytte

I visse situationer kan der være behov for forlænget frist for fortrydelse og/eller bytte. Det gælder fx i julen, hvor varer købt i december altid kan byttes og returneres hele januar.

Er varen en gave, og har du købt gaveindpakning hos os, kan du aftale udvidet fortrydelsesperiode ved at skrive til support@nordic-rainwear.com. Fortrydelsesfristen kan maksimalt udvides til 60 dage. Herefter har gavemodtager yderligere 14 dage til at sende varen retur. Aftalen skal bekræftes af NORDIC-RAINWEAR for at være gældende. Vi forbeholder os retten til at afslå udvidet fortrydelsesfrist på varer købt til nedsat pris.

BEMÆRK:

Du kan ikke fortryde dit køb ved at nægte at modtage varen eller undlade at afhente den i en pakkeshop.

Du kan vælge at fortryde dele af et køb, men evt. fragtomkostninger refunderes hverken helt eller delvist. Kommer dit samlede køb efter delvis fortrydelse under grænsen for fragtfri levering, vil fragtomkostninger blive tillagt din tilbageværende ordre og fratrukket din refusion.

Fortrydelsesretten gælder ikke varer, der fremstilles ved bestilling specielt til dig. Den gælder heller ikke varer hjemtaget specielt til dig og som på købstidspunktet ikke fremgår af shoppen. Varer, som skal hjemtages specielt til dig, sælges på grund af lovgivningen ikke som fjernsalg via shoppen.

Gør du brug af din fortrydelsesret, skal du selv betale returportoen. Anderledes forholder det sig, hvis du ønsker at bytte en vare (læs mere nedenstående).

Serviceydelser (fx gaveindpakning) refunderes ikke. Fragtomkostninger ud over levering til pakkeshop betragtes som et tilvalg og refunderes heller ikke.

Varer sendes retur til:

NORDIC-RAINWEAR
Stenbukvej 69
DK-4623 Lille Skensved
Denmark

GRATIS ombytning ved køb over kr. 799 (gælder kun i Danmark)

Ved køb over kr. 799 bytter vi uden omkostninger for dig, dvs. vi betaler returportoen samt fremsendelse af den nye vare til pakkeshop - dog kun én gang.

Ønsker du at gøre brug af vores bytteservice, skal ombytning ske inden for 14 dage. Du skal altså med det samme og senest 7 dage efter, du har modtaget din vare, kontakte os på support@nordic-rainwear.com - og oplyse hvilken vare, du ønsker at bytte til. Husk at oplyse fakturanummer! Varen bliver herefter lagt til side til dig og reserveret i 7 dage. Herefter kan du gratis hente en NEM-returlabel, som du skal printe og sætte på returpakken.

Kan du IKKE opnå gratis ombytning, skal det gå hurtigt, eller ønsker du at bytte til en dyrere vare, skal du bestille den nye vare på shoppen og skrive i bemærkningerne, at der er tale om en byttesag. Vi hæver ikke betalingen for varen, men afregner, når vi modtager din byttevare. Beløbet kommer dog til at stå som reserveret på din konto.

VÆR OPMÆRKSOM PÅ:

Gratis bytteservice gælder IKKE varer sendt til udlandet eller købt til nedsat pris. Får du rabat som aftalekunde, gælder de regler, som er beskrevet i aftalen.

Gratis bytteservice gælder heller ikke, hvis du har bestilt varer hjem i udvalg, specialfremstille varer, eller varer hjemtaget specielt til dig.

Der gælder samme regler om ansvar for returvarer ved ombytning som ved returnering.

Skulle du alligevel fortryde dit køb, efter vi har byttet uden omkostninger for dig, forbeholder vi os retten til at modregne de ekstra portoudgifter, vi har haft i forbindelse med ombytningen.

 

Du har ansvaret for returvaren!

Vær opmærksom på, at det er dig, der har ansvaret for returvaren, indtil den er i vores varetægt igen. Pak derfor varen forsvarligt ind i emballage tilsvarende den emballage, du modtog varen i, og brug et anerkendt transportfirma til transporten.

Vi anbefaler, at du henter en NEM-returlabel via vores returportal. GLS står for transporten, og du får både returformular og returlabel tilsendt pr. mail med korrekt modtageradresse udfyldt på forhånd. Samtidig kan både du og vi følge pakken via Track & Trace, til den når sikkert frem til os.

Ved gratis ombytning, skal du blot hente en RETUR-label her, sætte den på pakken og indlevere pakken i en GLS-pakkeshop.

Ved returnering, hvor du skal have dine penge tilbage, skal du selv betale returportoen. Du kan stadig hente en returlabel her uden at betale, men fragten bliver fratrukket din refusion efter pakkens vægt som følger: 0-1 kg (kr. 45), 1-5 kg (kr. 49), 5-10 kg (kr. 55), 10-15 kg (kr. 65), 15-20 kg (kr. 80).

GLS-label til returnering fra adresser i Danmark:

NEM RETUR (via GLS-pakkeshop) >>>

VIGTIGT:
Husk, at få en kvittering for indlevering af returpakken, når du afleverer den i en GLS-pakkeshop.

Vælger du en anden returform end ovenstående, så vær opmærksom på, at pakken kan være længere tid undervejs og du derved kan komme til at overskrive tidsfristen for returnering. Sørg for, at pakken er forsikret og kan spores.

Vi fraråder returnering som brevforsendelse eller frankeret pakke uden Track & Trace. Bliver pakken væk, risikerer du at miste både varen og din refusion.

Varens stand:

Vær opmærksom på, at du skal returnere varen i ubrugt og ubeskadiget stand for at få alle dine penge retur. Det vil bl.a. sige, at:

• varerne skal pakkes forsvarligt ind i emballage tilsvarende den, du modtog varerne i
• varerne ikke må være taget i brug
• varerne skal returneres i originale og intakte poser, æsker mv.
• varerne skal returneres med alle hængemærker og evt. reparations- og vedligeholdelses sæt
• der ikke må skrives på, tilføjes eller fjernes klistermærker fra støvler, poser, æsker mv. Skotøjsæsker betragtes som en del af varen, når du køber gummistøvler, waders mv. De skal derfor også være intakte og må aldrig bruges som returemballage.

Prøv varen hjemme i din stue:

Du har naturligvis lov til at prøve varerne hjemme i din stue, men lad alle hængemærker mv. sidde på, og stå på et tæppe for at undgå ridser og slid, når du prøver gummistøvler mv. Varer, der har kropslugt, er slidt eller ødelagt, refunderes ikke. Varer, der har været vasket, tages heller ikke retur, da varens vandtæthed kan ødelægges ved forkert vask.

Returemballage, returfragt, gebyrer mv.:

Gem emballagen, du modtager dine varer i, til du er sikker på, du ønsker at beholde varerne. Vi refunderer ikke omkostninger, du måtte have haft til returemballage, når du vælger at returnere en vare.

Vi refunderer heller ikke returfragt og evt. gebyrer, du måtte have haft til bank, kreditkort eller betalingssystem mv., da du betalte ordren.

Retur efter ibrugtagning:

Iflg. EU-lovgivningen har du også 14 dages fortrydelsesret på en vare, selv om den er taget i brug. Varen skal dog stadig kunne sælges som ny, og det er alene vores vurdering ud fra varens stand ved modtagelsen, hvor stor en del af varens oprindelige salgspris, vi vil refundere. Da NORDIC-RAINWEAR ikke sælger brugte varer, vil varer, som bærer præg af at være taget i brug, blive sat til en meget ringe eller ingen værdi. Lægger du hertil, at du selv skal betale returomkostningerne mv., vil du ofte være bedre stillet, hvis du sælger den brugte vare til anden side.

Er du i tvivl, så skriv til support@nordic-rainwear.com inden, du sender varen retur.

 

Hvornår få du pengene retur?

Når din returvare er modtaget på ovenstående adresse og vurderet af NORDIC-RAINWEAR, tilbagebetaler vi det aktuelle beløb til det kreditkort eller via den betalingsmetode, varen er betalt med. Retursager behandles indenfor 3-5 hverdage. Vær dog opmærksom på, at der kan gå noget tid inden beløbet er tilgængeligt på din konto, afhængig af den betalingsmetode, du har benyttet.

Vi refunderer ikke serviceydelser (fx. gaveindpakning) eller ekstraomkostninger til fragt.

Læs mere om retur- og fortrydelsesret ved E-handel på Konkurrence- & Forbrugerstyrelsens hjemmeside Forbrug.dk >>>

 

Klagemuligheder

Skulle vi mod forventning blive uenige om et køb eller en returnering, kan du klage online til: Center for Klageløsning, Nævnenes Hus, Toldboden 2, 8800 Viborg. Du finder Center for Klageløsning her >>>

Er du forbruger med bopæl i et andet EU-land, kan du klage til EU-Kommissionens online klageportal, som du finder her >>>

Husk at oplyse vores e-mailadresse, som er support@nordic-rainwear.com.